Games Teams 
 > Sailing Teams Home > Games > Past Games Info > Past Pan American Games Medals

YEAR LOCATION 
(Sailing Venue)
CLASS FINISHING
POSITION
SKIPPER/CREW
         

2007

July 22-28
Rio de Janeiro, Brazil Lightning     Silver Medal David Starck
Jody Swanson
Bill Faude
J/24 5th/8boats Dan Borrer
Nate Vilardebo
Patrick Wilson
Josh Putnam
Laser Gold Medal Andrew Campbell
Laser Radial Gold Medal Paige Railey
RS:X Men 5th/9 boats Ben Barger
RS:X Women 5th/7 boats Nancy Rios
Snipe 4th/11 boats Augie Diaz
Tracy Smith
Sunfish Bronze Medal

Paul Foerster

Hobie 16    
2003

August 1-17
Santo Domingo, Dominican Republic Hobie 16 6th/9 boats Paul Hess
Mary Ann Hess
J/24 Gold Medal Tim Healy
Gordon Borges
Davenport Crocker
Nick Judson
Laser 5th/15 boats Ben Richardson
Laser Radial 5th/11 boats Sally Barkow
Mistral Men 6th/10 boards Peter Wells
Mistral Women Gold Medal Lanee Butler
Snipe 4th/8 boats Henry Filter
Lisa Griffiths
Sunfish 6th/11 boats Jeff Linton
 

Panteam.jpg (40741 bytes)
The 1999 Pan American Games Team celebrates two gold, two silver and two bronze medals at the conclusion of the awards ceremonies in Gimli.

1999

July 24
to
Aug 8

Winnipeg, Canada
(Gimli)
Europe 4th/5 boats Lynn Olinger
Finn Silver Medal Russ Silvestri
Hobie 16 4th/8 boats Wally Myers
Mark Santorelli
Laser Silver Medal Mark Mendelblatt
Laser Radial 5th/9 boats Jane Codman
Lightning Gold
Medal
Andy Horton
Bill Fastiggi
Heather Rowe
Mistral Men Bronze Medal Mike Gebhardt
Mistral Women Gold Medal Lanee Butler
Snipe 5th/8 boats Henry Filter
Lorie Stout
Sunfish Bronze Medal David Van Cleef, Jr.
1995 Argentina
(Mar del Plata)
Europe Silver Kim Logan
470 Men Silver Mike Sturman
Bob Little
470 Women Silver Jody Swanson
Debbie Hopkins
J/24 Gold Paul Foerster
Rob Johnston
John Bartlett
Troy Lawson
Laser Fourth Tom Lihan
Laser Radial Silver Jennifer Coolidge
Lightning Fourth Jim Crane
Brenda Crane
Bill Crane
Board Men Silver Mike Gebhardt
Board Women Bronze Lanee Butler
Snipe Fifth Doug Hart
Steve Stewart
1991 Cuba
(Havana)
Finn Fifth Richard Byron
470 Men Bronze Morgan Larson
Paul Kerner
470 Women Gold Amy Lawser
Susan Lawser
Laser Silver Sam Kerner
Laser Bronze Karen Long
Lightning Gold Matt Fisher
Steven Callison
Sean Fidler
Board Men Gold Ted Huang
Board Women Gold Lanee Butler
Snipe Bronze Peter Commette
Tarasa Davis
1987 Indianapolis, Indiana
(Michigan City)
Laser Gold Chris Larson
Lightning Fifth Matt Fisher
John Irvine
Wayne Pignolet
Board Men Gold Mike Gebhardt
Board Women Gold Kathy Steele
Snipe Gold Dave Chapin
Robert Lindley
Soling Gold John Kostecki
Bob Billingham
Will Baylis
Star Gold (tie with
Canada)
Vince Brun
Hugo Schreiner
1983 Venezuela
(Caracas)
470 Men Silver Steve Benjamin
Chris Steinfeld
J/24 Gold Dave Curtis
Joanne Curtis
Marvin Duncan
Stephen Tompkins
Hale Walcoff
Laser Fourth Jim Brady
Lightning Fourth Ed Baird
Larry Klein
Vickie Matthews
Soling Bronze Dave Perry
Brad Dellenbaugh
Jamie Hardenbergh
Snipe Gold Jeff Lenhart
Pat Muglia
Star Gold Peter Wright
Todd Cozzens
Windglider Silver Doug Hart
1979 Puerto Rico
(Ponce)
470 Gold Stephen Cucchiaro
Fran Charles
470 Silver Skip Whyte
Chuck Millican
Laser Silver Cam Lewis
Laser Bronze Stewart Neff
Lightning Bronze Bill Shore
Bonnie Shore
Bill Hartnett
Lightning Fourth Tom Allen III
Anne Allen
Tom Allen IV
Snipe Gold Mark Reynolds
Robert Martin
Snipe Silver Jeff Lenhart
Randall Smith
Soling Gold Dave Curtis
David Barton
Jamie McCreary
Soling Eighth Stuart Walker
Bruce Empey
Ned Nielsen
1975 Mexico City, Mexico Finn Gold Bill Allen
Flying Dutchman Bronze Norm Freeman
John Mathias
Lightning Gold Bruce Goldsmith
Pamela Goldsmith
Paul Adam
Snipe Gold Jeff Lenhart
Dave Ullman
1971 Cali, Columbia Finn Silver Carl Van Duyne
Lightning Silver Tom Allen III
Anne Allen
Lawrence Bone
Snipe Silver Agustin Diaz
Mark Albury Jr.
1967 Winnipeg, Canada Finn Silver Carl Van Duyne
Flying Dutchman Gold Buddy Melges
Bill Bentsen
Lightning Gold Bruce Goldsmith
Pamela Goldsmith
Hugo Long
Snipe Silver Alan Levinson
Harry Levinson
1963 Sao Paulo, Brazil Dragon Bronze Robert Smith Jr.
Sigmund Nelson
Alfred Wenzel
Finn Silver Peter Barrett
Flying Dutchman Silver Patricia Duane
John Duane Jr.
Lightning Gold Tom Allen III
Anne Allen
Robert Chambers
Star Gold Dick Stearns
Robert Halperin
Snipe Silver Robert Huggins
Eleanor Huggins
1959 Chicago, Illinois Finn Bronze William MacLean
5.5 Meter Gold George O'Day
Frank Scully Jr.
Victor Sheronas
Flying Dutchman Gold Harry Sindle
Robert Wood
Dragon Silver Walter Swindeman Jr.
Richard Krauss
James Stevens
Lightning Bronze Herman Nickels Jr.
David Nickels
Snipe Bronze Dick Tillman
John Tillman
Star Bronze Gary Comer
Donald Hackel
1955 Mexico City, Mexico      
1951 Buenos Aires, Argentina Because the dates of the Pan Am Games fell during the winter season, it was deemed impracticable to arrange for any U.S. participation in the Yachting competition.