Games Teams 

2005 Standings - April

NOTES:

1.  Number indicates finishing position in the fleet at the given event. 

2.  Standings for current top 10 will be listed.

3.  Top 5 Teams in each class qualify for the US Sailing Team.

Laser Radial

(Singlehanded Dinghy Women)

Rolex Miami OCR

Midwinters East

Midwinters West

Points

FINAL

Paige Railey 1 1 DNC 2 1
Anna Tunnicliffe 2 2 DNC 4 2
Leah Hoepfner 4 4 3 7 3
Lindsay Buchan 5 DNC 9 14 4
Stephanie Roble 7 11 DNC 18 5
Nicole Buechler 12 15 17 27
Sarah Lihan 16 12 DNC 28
Genoa Griffin 10 20 DNC 30
Christin Feldman 9 46 DNC 55  
Sloan Devlin 6 DNC DNC

Laser

(Singlehanded Dinghy Men)

Rolex Miami OCR

Midwinters East

Midwinters West

Points

FINAL

Brad Funk 1 2 DNC 3 1
Andrew Campbell 2 1 DNC 3 2
John Pearce 3 8 DNC 11 3
Ryan Minth 16 19 15 31 4
Matthew Sterett 26 17 6 32 5
Bryan Buffaloe 27 46 10 37  
Ben Richardson 15 DNC 26 41  
Alden Shattuck 12 45 DNC 57  
Luke Lawrence 19 41 DNC 60  
Chris Taylor 22 47 DNC 67  

Finn

(Singlehanded Dinghy Open)

Rolex Miami OCR

Midwinters

LYC

ABYC OCR

Points

FINAL

Kevin Hall 2 DNC 1 3 1
Zach Railey 4 4 2 6 2
Bryan Boyd 6 3 DNC 9 3
Darrell Peck 8 DNC 3 11 4
Andrew Casey 9 9 4 13 5
Andrew Kern 10 8 8 18
Louie Nady 13 10 DNC 23
Charles Rudinsky 12 13 DNC 25
Bill Upthegrove 14 12 11 25
Bill Hardesty 5 DNC DNC

470 Men

(Doublehanded Dinghy Men)

 

 

Rolex Miami OCR

Points

FINAL

Mike Anderson-Mitterling/

David Hughes

3

3

1

Stu McNay/

Graham Biehl

4

4

2

Seth Siegler/

Michael Miller

7

7

3

David Dabney/

Hunter Stunzi

9

9

4

Aubrey Mayer/

Cotton Kelley

12

12

5

470 Women

(Doublehanded Dinghy Women)

 

 

Rolex Miami OCR

Points

FINAL

Amanda Clark/

Sarah Mergenthaler

2

2

1

Erin Maxwell/

Alice Manard

5

5

2

Allison Jolly/

Isabelle Kinsolving

10

10

3

Molly Carapiet/

Whitney Besse

11

11

4

Genny Tulloch/

Lauren Maxam

14

14

5

49er

(Doublehanded Dinghy Open)

 

 

Rolex
Miami OCR

Points

FINAL

Morgan Larson/

Pete Spaulding

1

1

1

Dalton Bergan/

Zack Maxam

3

3

2

Ty Reed/

Bora Gulari

4

4

3

David Fagen/

Ned Goss

8

8

4

Shark Kahn/

Paul Allen

12

12

5

Star

(Keelboat Men)

Levin

Rolex
Miami OCR

Spring Championship

Points

FINAL

Andy Horton/

Brad Nichol

12 1 6 7 1

Mark Mendelblatt

Steve Erickson

7 4 DNC 11 2

Mark Reynolds/

Phil Trinter

6 5 DNC 11 3

John MacCausland/

Brian Fatih

2 19 11 13 4

Eric Doyle/

Brian Sharp

4 9 DNC 13 5

Augie Diaz/

Bob Schofield

8 DNC 10 18

George Szabo/

Eric Monroe

DNC

10

9

19

Andy MacDonald/

Austin Sperry

13

8

DNC

21

Karl Anderson/

Scott Norris

16

14

DNC

30

Aaron Serinis/

Will Wagner

9 22 DNC 31

Tornado

(Multihull Open)

 

 

Rolex
Miami OCR

Points

FINAL

John Lovell/

Charlie Ogletree

1

1

1

Rob Parrish/

Lars Guck

4

4

2

Robbie Daniel/

Enrique Rodriguez

5

5

3

Don Thinschmidt/

Andrew Wierda

6

6

4

Michael Grandfield/

Mike Kuschner

7

7

5

Yngling

(Keelboat Women)

 

 

Rolex
Miami OCR

Points

FINAL

Sally Barkow/

Deb Capozzi/Carrie Howe

1

1

1

Carol Cronin/

Kate Fears/Jaime Haines

3

3

2

JJ Isler/

Pease Glaser/Laura Schmidt

4

4

3

Liz Baylis/

Nancy Haberland/

Katie Pettibone

5

5

4

RS:X Men

(Windsurfing Men)

 

 

 

Points

FINAL

RS:X Women

(Windsurfing Women)

 

 

 

Points

FINAL